YUKARI

Yazarlarımız

Yazar: Kerem Ateş | Eklenme Tarihi: 01 Mart 2013

Enerji Verimliliği ve Tasarruf

 • Hepimizin günlük hayatımızda vazgeçemeyeceğimiz unsurların en başında geliyor ENERJİ. Yaşantımızı sürdürebilmek için olmazsa olmazımız halinde. Tabi ki enerji de diğer kaynaklar gibi sonsuz değil.

  Aslında uzun yıllardır üzerinde konuşulan, ancak son 10 yıldır kamuoyunda daha fazla ön plana çıkan İklim Değişikliği meselesi irdelenirken bu sorunun birincil kaynağı olarak ENERJİ ÜRETİMİ yer almaktadır.

  Artık neredeyse gündelik her işimizi bilgisayar vb. araçlarla gerçekleştirmeye başladığımız günümüzde Enerji’nin verimli kullanılması ve tasarrufu aslında hayati bir konu. Her ne kadar yıllardır bizlere tasarruf anlatılsa da tasarruf, enerjinin verimli ve akılcı kullanımıyla tam anlam ifade edebilmektedir.

  Ülkemizde 2007 yılında çıkarılan Enerji Verimliliği yasası ile önemli bir adım atıldı. Enerjinin üretimi, kullanımı ve dağıtımında verimliliğin arttırılması destekleniyor. Özellikle konut alanları dışında ki - artık konut alanları da büyük residence ve bloklaşmalardan oluşuyor - sanayi ve diğer kullanımlarda enerji kimlik belgesinin çıkarılması, enerjinin verimli ve etkin kullanılması, tasarruf tedbirlerinin alınması vb. olguların olması gerekliliğini ortaya çıkarıyor.

  İnşaat sektöründe de akıllı binalar, yalıtım, ısıtma – soğutma sistemlerinin daha teknolojik ve verimli olması enerji tasarrufu konusunda önemli adımlar olarak karşımıza çıkıyor. Keza beyaz eşya üreticilerinin son yıllardaki hamleleri ile çok az elektrik tüketimiyle yıkama yapan makinalar, buzdolapları, yine daha az enerji harcayan televizyonlar, klimalar gibi ürünlerde gündelik hayatta enerjinin verimli kullanılması konusunda bir değişim getiriyor.

  Akkor ampullerin yerinin tasarruflu ampullerin alması, sensörlü aydınlatmalar çok küçük adımlar gibi görünse de toplamda bakıldığında büyük tasarruf sağlamaktadır.

  Otomotiv sektörünün petrol bağımlı üretimden hibrit ve elektrikli araç üretimine geçmesi çok önemli bir adım ancak o araçların şarjı için kullanılan elektriğin fosil yakıtlardan üretilmesi ise bir çıkmaz sokak aslında. Fosil yakıt bağımlığının tüm dünya da üst düzeyde olması, enerji üretiminde hala ilk sıraları alıyor olması ise büyük bir sorun.

  Yukarıda da bahsettiğim gibi İklim Değişikliğine neden olan enstrümanların başında gelen ENERJİ Üretiminde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının payının arttırılması tabi ki çok önemli ancak kısa vadede ve hızlıca yapılacak şey Enerji kaçaklarının önlenmesi, tasarruf tedbirleri ve enerjinin verimli kullanılması adımlarının kararlılıkla sürdürülmesidir.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu