YUKARI

Keşfet

Eklenme Tarihi: 13 Temmuz 2012
bisiklet

Çevreci Bisikletler

 • Bugün sizlere yaz tatillerinin vazgeçilmezi bisikletlerin aslında çevremiz için ne kadar önemli birer ulaşım aracı olduğundan bahsedeceğiz…

  Merhaba Arkadaşlar!

  Bilinen ilk başarılı iki tekerlekli araç, 1817'de Baron von Drais tarafından Almanya'da üretildi. Tahtadan yapılmış olan ve ismi "Eğlence Atı" olan bu aletin pedalları yoktu. Dolayısıyla "Eğlence Atı"nı kullanmak çok güçtü ve kullanan kişinin ayakkabılarını temiz tutması imkansızdı.

  İskoçyalı Kirpatrick Macmillan 1839'da pedallı bisikleti ile seyahat etmeye başladı. Fakat bu bisiklet sürücüler için çok güvenli değildi. 1887 yılı bisikletin gelişimi için oldukça önemli bir yıl oldu. Lawson arkadan çekişli güvenli bir bisiklet üretti. Dunlop ise bisiklete şişirilmiş lastik takarak bisikletin evrimini tamamlamasında büyük ölçüde yardımcı oldu. Eğlence Atı'ndan modern bisiklete gelinen süreçte bisiklet kullanımı yaygınlaştı ve 1890'larda bisiklet yarışları Avrupa'nın pek çok ülkesinde en çok tutulan yaz sporu haline geldi.

  Uzun bir süre eğlenceden spora pek çok alanda kullanılan bisiklet, 2000'lı yıllara gelindiğinde çevresel bir boyut kazandı. Bütün dünyanın iklim değişikliğinin etkisini hissetmeye başladığı bu dönemde havayı kirletmeyen bisiklet pek çok açıdan en çevreci araçlardan biri.

  Dünyada bulunan toplam bisiklet sayısının otomobil sayısından neredeyse iki kat fazla olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya üretilen her otomobile karşılık üç adet bisiklet üretildiğini?

  Ulaşım alanında dünyanın en harika icatlarından biri olan bisiklet, otomobillere nazaran hem daha sağlıklı hem de sürdürülebilir bir alternatif olarak dünyada hala yaygın olarak kullanılıyor. Çin başta olmak üzere, Japonya'da ve hatta Avrupa ülkelerinde insanlar bisiklet kullanmayı tercih ediyorlar.

  Ülkemizde de giderek yaygınlaşan bisiklet kullanımı özellikle sağlıklı yaşamak isteyenlerin gözdesi. Bisiklet üretiminde otomobil üretimine nazaran çok daha az doğal kaynak kullanılıyor. Yedek parça, bakım ve yakıt gibi masrafları açısından kat be kat ekonomik. Fosil yakıt tüketmediği için iklim değişikliğine ve hava kirliliğine neden olan karbondioksit salınımı yapmıyor, yani havayı kirletmiyor. Gürültü kirliliği gibi bir etkisi de yok.

  Sevgili arkadaşlar, yaz aylarında arkadaşlarınızı ziyarete bisikletinizle giderek veya okullar açıldığında hava elverdiği sürece bisikletle okula giderek, sizler de çevrenizi koruyabilirsiniz. Hem, bisikletlerin tüm bu faydaları dışında bir özelliği daha var: Bisiklet kullanmak çok ama çok eğlenceli!

  Haydi, yaz aylarımızda pedal çevirerek çevremizdeki herkese örnek olalım!