YUKARI

Keşfet

Yazar: Seçil Oprak Akalan | Eklenme Tarihi: 24 Eylül 2008

Bir Orman Resmi Çiziyorum

 • Orman ağlıyor. Orman kucak açtığı tüm canlıları ile birlikte ağlıyor. Ülkemizde ormanlar yanıyor. Orman ev yuva olduğu tüm insanları, hayvanları, bitkileri ile birlikte ağlıyor.

  Benim resim yapma yeteneğim pek yoktur. Çocukken resim yapmam gerektiğinde, hemen bir dere çizer, yanına iki üç çiçek, uzağına bolca ağaç kondururdum. Çiçeklerimin üzerinde mutlaka bir de kelebek olurdu.

  Bugünlerde ormanlarımız cayır cayır yanarken, küçükken yapığım komik orman resimlerimi hatırladım. O zamanlar, benim çocuk dünyamda ormanlar bir yangın yeri değil, kelebeklerin çiçeklerin üzerinde dans ettiği, tavşanların mutlu mutlu zıpladığı, kuş cıvıltılarıyla dolu harika yerlerdi.

  Şimdi çocuk olsaydım acaba nasıl bir orman resmi yapardım? Yeşil gövdelerin yerine yanmış kuru kütükler, kaçışan insanlar, hayvanlar yükselen alev ve dumanlar… Ülkemizde çıkan son orman yangınları sonrası çocuk beynim ormanı herhalde böyle algılardı artık.

  Her yaz ormanlarımız yanıyor. Yangınlar birçok sebepten dolayı çıkabiliyor. Ama en kötüsü de insanların bilerek çıkardığı yangınlar. Bazı insanlar, özellikle turizm yapılan bölgelerimizde ormanların yok olmasını istiyor. Ormanların ortadan kalkmasıyla daha çok konut, otel, turistik tesis yapılacağını ve daha çok para kazanacağını hayal ediyor.

 • Oysa turistler ülkemize benzersiz doğal güzelliklerimizi görmek, temiz denizlerimize girmek, ormanların sağladığı bol oksijenli havadan yararlanmak için geliyorlar. Sadece turistik tesisler yığınına çevrilerek doğadan mahrum bırakılan tatil beldeleri artık eskisi gibi turist çekmiyor ve insanlar daha çok doğal alanların olduğu yerlere yöneliyor.

  Bizler ise bunların farkında olmadan ormanlarımızı yakıyoruz. Yanan ormanlar, barındırdığı bitki ve hayvan çeşitliliği ile birlikte kaybettiğimiz hazinelerimiz. Ülkemiz ormanları dünyada yalnızca bizim ülkemizde yetişen pek çok bitkiyi barındırıyor. İşte bu sebepten dolayı yanan yerlere ne kadar ağaç dikersek dikelim, dünyada sadece bu alanlarda barınan ve yangınla yok olan pek çok bitki ve hayvan artık geri gelmeyecek.

  Her yaz sıcakların artması ile ülkemizde orman yangınları yaşanır ama hiçbiri bu yıl yaşadığımız orman yangınları kadar içimizi yakmamıştı sanırım. Umarım böylesi büyük orman yangınlarını bir daha yaşamayız ve toplumca çok daha dikkatli oluruz.

  Büyük küçük hepimizin gözü ormanlarımızın üzerinde olmalı ve en ufak bir ateş gördüğümüzde “Orman Yangın İhbar Hattı”nı arayarak, gördüğümüz orman yangınını yetkililere bildirmeliyiz. Telefon numarası oldukça basit: 177

  Çocukların orman resimlerini ateş rengiyle değil yaşamın rengi “yeşil” ile boyaması ve ülkemizde ormanların yanmaması dileği ile…