YUKARI

İklim Değişikliği

Eklenme Tarihi: 30 Mart 2016

Karbon check-up’ınızı yaptırdınız mı?

  • Günlük yaşamda ve endüstride karbon ayak izimiz giderek büyüyor. İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu düşük karbon ekonomisine geçilmezse, kaynakların tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı konusunda uyarıyor.

    İklim değişikliği, çağımızın en önemli çevresel ve ekonomik sorunları arasında gösteriliyor. Bu değişime dur demek için sivil toplum kuruluşları alınabilecek önlemlere dikkat çekiyor. Düşük karbon ekonomisinin tüm dünyada önem kazandığına vurgu yapan SÜT-D (Sürdürebilir Üretim ve Tüketim Derneği) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, şirketlerin bu sürece karbon check-up’ı yaptırarak başlamaları gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “Üretim zincirinin yaşam döngüsü boyunca incelenip mevcut görünümün ortaya konulması büyük önem taşıyor. Endüstrilerin üretimde çevreye daha az zarar verecek, kirletici salınımını azaltacak, başta enerji ve su olmak üzere tüm ham madde girdilerini daha verimli kullanmaya yönelik iyileştirme ve değişiklikleri yapması gerekiyor. AB hedeflerinde olduğu gibi hep beraber karbonsuzlaştırmayı başarmalıyız. Endüstrinin karbon ayak izinin artmasını engellemeliyiz. Burada başta sanayicilerimiz olmak üzere hepimize görev düşüyor” dedi.

    Prof. Dr. Karaosmanoğlu, Türkiye’nin karbon politikasıyla ilgili önerilerin yer aldığı II. Karbon Zirvesi Sonuç Raporu ve E-Kitap çalışmasına SÜT-D web sitesi üzerinden ulaşılabileceğini bildirdi. Gelenekselleşen Karbon Zirvesi’nin üçüncüsünün ise 14-15 Nisan 2016 tarihlerinde İTÜ ev sahipliğinde gerçekleştirileceğini belirten Prof. Dr. Karaosmanoğlu, zirvede, karbon yönetimi ile ilgili sorun ve çözümlerin de paylaşılacağını duyurdu.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu