YUKARI

Kitap Kurdu

Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2007

İşte Dünya

 • Bilinen en büyük uçan böcek Meganeura, 65 milyon yıl önce yok olmuş sürüngen Plesiosaur, dünyanın ilk memeli hayvanlarından Megazostrodon, üç boynuzlu Triceratops, dinozor deyince akla ilk gelen Tyrannosaurus rex, develerin atası Alticamelus sabah erkenden bir parkta buluşuyor. Üstelik yalnız da değiller!

  Tarih öncesi pek çok hayvan çalıların arasından teker teker çıkarak bir araya geliyorlar. Bir dakika! Bu ilginç görünümlü canlıların bir özelliği daha var. Gölgeleri yok! Parkta bulunan hiçbir canlı onların orada olduklarını göremiyor. Bu canlılar hayalet!

  Bu sevimli hayaletler, Soyu Tükenmiş Hayvanlar Buluşması nedeniyle bir araya geldi. Yirmi bin yılda bir yapılan bu buluşmada artık yaşamayan birçok canlı bir araya gelerek eğleniyor, dünyadaki yenilikleri öğreniyorlar.

  Ne yazık ki bu seferki buluşmalarında bir terslik var! Tam eğlenip dans etmeye başlamışken, o ana kadar sessiz kalan garip kuş Dodo onlara yaşayan akrabalarının kötü bir durumda olduklarını söylüyor. Bunun doğru olup olmadığını görmek için bir geziye çıkıyorlar. Yaşayan akrabalarının plastik poşetlerden, ormanların kesilmesinden, aşırı avlanmadan nasıl etkilendiğini hep birlikte görüyorlar.

  Ne dersiniz, tarihöncesi canlıların bu gezisine katılıp Dünya'da sahiden de bir şeyler ters gidiyor mu keşfetmek ister misiniz?
  Yanıtınız evetse, TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları'nın yayımladığı İşte Dünya'yı mutlaka okuyun.