YUKARI

Sürdürülebilirlik Kütüphanesi

Eklenme Tarihi: 25 Mart 2021

Dünyanın tüm sularından ‘kardeşlik’ mesajı

  • Sıcak bir yaz mevsimi, yağmur bulutlarının geciktiği bir dönemde zor duruma düşen büyüklü küçüklü altı kardeşin dayanışmasının öyküsü ‘Su Kardeşler’ okuyana ‘Kardeşlik böyle bir şey olmalı’ dedirtiyor.

    Irmaksu, Deresu, Gölsu, Nehirsu, Denizsu ve Okyanussu… Onlar birbiriyle her zaman görüşemeseler de sürekli birbirine destek olan altı kardeş… Kurak bir yazda geçiyor ‘Su Kardeşler’in hikâyesi… Sularının tükenmeye yüz tuttuğu bir dönemde nasıl kurtulduklarını, yeri geldikçe karşılaştığı bütün çocuklara hikâyesini anlatan Irmaksu'dan dinliyoruz. Daha önce ‘Büyük Atatürk'ten Küçük Öyküler 1 ve 2’, ‘Atatürk Hangi Takımı Tutuyordu?’, ‘Ormandaki Dev’, ‘Toparlacık Nokta ve Arkadaşları’yla birlikte pek çok kitabı Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlanan Süleyman Bulut'un yeni kitabı ‘Su Kardeşler’ de çocuklardan büyük ilgi görüyor.

    ‘Benim suyum senin suyun’
    "Kardeşinin zor durumda olduğunu anlayan Nehirsu, o gürül gürül sesiyle güç vermeye çalışmış ona. 'Benim suyum senin suyun, hiç merak etme,' demiş. Yer altı beslenme kaynaklarının bir kısmını kardeşiyle paylaşmış hemen. Güneş ortalığı kavurur, bulutlar ortada görünmezken dünya kendi çevresinde dönmesini sürdürüyormuş. Pazartesiler salılara, salılar çarşambalara, perşembelere bağlanıyor; günler geçiyor ama bir tek yağmur bulutu geçmiyormuş gökyüzünden."

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu