YUKARI

Sürdürülebilirlik Kütüphanesi

Yazar: Necati Güvenç Mamıkoğlu | Eklenme Tarihi: 09 Mayıs 2008

Türkiye’nin Ağaçları ve Çalıları

  • Türkiye’nin sahip olduğu yüzlerce ağaç ve çalı türünü tanıtmak, sevdirmek ve böylece korunmalarına katkı sağlamayı amaçlayan bu kitap, Necati Güvenç Mamıkoğlu’nun yıllar süren çalışmasının sonucunda ortaya çıkmış.

    Mamıkoğlu 1973 yılından beri fotoğraf çekiyor ve 2003 yılından beri de ağaçların fotoğraflı kimlik kartlarını hazırlıyor. Küçük yeğenine ağaçları tanıtan bir albüm hazırlamak amacıyla yola çıkan Mamıkoğlu’nun çalışması sonunda 350 ağaç ve çalı türünün 2000’den fazla fotoğraflar tanıtıldığı, ansiklopedi boyutlarında bir kitaba dönüşmüş. Fotoğraflarda her ağacın gövdesi, yaprağı, çiçeği ve meyvesi ayrıntılı olarak görülebiliyor.

    Türkiye’nin ağaçlarının nerdeyse tamamının ve belli başlı çalı türlerinin tanıtıldığı kitapta her ağacın ya da çalının ilk sayfasının başında ağacı tanıtıcı bilgiler yer alıyor. Kitapta ağaçların Türkçe ve Latince adlarının yanı sıra çeşitli yörelerde ve ortamlarda kullanılan adlarına da yer veriliyor. Ayrıca her ağacın anavatanı, dünyada ve Türkiye’de yetiştiği bölgeler, yetişme ortamları, büyüklükleri ve yaşları ile ilgili bilgiler bulunuyor.

    NTV Yayınları

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu