YUKARI

İklim Değişikliği

Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2007

Türkiye'nin Karbondioksit Salımları Araştırması

  • Üstünde yaşadığımız gezegen, 4.5 milyar yıllık tarihi boyunca pek çok köklü dönüşüm yaşadı. Volkanlar, tektonik hareketler, kaynayan okyanuslar, çarpışan kıtalar, buzul çağları, seller, kuraklıklar ve bunlara benzer jeolojik ve atmosferik süreçler sonucunda yeryüzünün yapısı büyük ve geri dönüşü olmayan değişimler geçirirken, pek çok habitat ve canlı türü ortaya çıktı, pek çoğu da yeryüzünden silindi.

    "İçinde bulunduğumuz çağda, yaşadığımız gezegen yeni bir dönüşüm sürecine girmiş durumda; bu süreç ana hatlarıyla ‘Küresel İklim Değişimi’ olarak niteleniyor. Bilimsel verilere göre bu süreç, yeryüzünün bünyesini ve çehresini bir kez daha topyekün ve muhtemelen de geri dönüşü olmayan bir biçimde dönüştürme, başkalaştırma kapasitesine sahip bir değşim. Ancak bu sürecin, gezegenimizin 4.5 milyar yıllık yaşam serüveninde geçirdiği diğer dönüşümlerden bir farkı var.

    Karşı fikirler olsa bile, bilim camiasının önemli bir bölümü, bu kez yaşanan değişimin ana etkeninin insan faaliyetlerinden, özellikle de son bir yüzyıldır giderek artan yoğunlukta kullanılan fosil yakıtlardan kaynaklandığı görüşünde birleşiyor. Bunun bir anlamı da şu:
    yeryüzünün tarihinde ilk kez bir canlı türü, hem yeryüzünün, hem de - kendisi de dahil olmak üzere - yeryüzünde bulunan canlı-cansız bütün varlıkların kaderini belirleyecek kadar büyük bir güce ulaşmış durumda. Üstelik bu, özel olarak geliştirilmiş teknolojiler ya da silahlarla değil, gündelik yaşam biçimlerimiz ve tüketim alışkanlıklarımızın neden olduğu zararlı etkilerin zaman içinde birikmesi sonucu kendiliğinden ortaya çıkan ve geç farkettiğimiz bir güç."

    Araştırmanın tam metnini okumak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu