YUKARI

Sürdürülebilirlik Kütüphanesi

Yazar: John Bellamy Foster | Eklenme Tarihi: 10 Ağustos 2008

Savunmasız Gezegen

 • Kitap sanayi devrimi öncesi dönem, sanayi devrimi dönemi ve 19. Yüzyıllın sonlarından itibaren yaşanan dönemin ekolojik koşulları ve çevre ile ilişkisi incelenmektedir. Ayrıca emperyalizm ve çevre ilişkisi de ayrı bir başlık olarak ele alınmıştır.

  “Savaş, ekonomik eşitsizlik ve üçüncü dünyanın az gelişmişliği daha büyük ölçekte bir soruna, gezegenimizin ve dünyadaki insanların büyük çoğunluğu için yaşam koşullarının sistematik olarak kötüleşmesine çözülmez ve karmaşık biçimde bağlıdır. Bu bağlantının anlaşılamaması yaygın çevrecilik anlayışının en büyük zaafıdır.” Kitabın önsözünde yer alan bu ifade John Bellamy Foster’in Savunmasız Gezegen adlı kitabı yazarkenki çıkış noktası olarak kabul edilebilir.

  Yazar kitapta dünyada yaşanan krizin bir doğa krizi olmaktan öte toplum krizi olduğu ve karşı karşıya olduğumuz çevre yıkımının başta gelen nedenlerinin toplumsal ve tarihsel olduğu argümanından yola çıkarak çevre krizine çarenin toplumsal temelleri dönüştürmek olduğunu ortaya koymaktadır. Foster, kitabında bugün çözüm olarak sunulan, çevre dostu teknolojileri geliştirme, tüketimi azaltma, geri dönüşüm gibi reçetelerin yeterli olmayacağını, önemli olanın egemen toplumsal ilişkilerin dönüştürülmesi olduğunu savunmaktadır.

  Kitap sanayi devrimi öncesi dönem, sanayi devrimi dönemi ve 19. Yüzyıllın sonlarından itibaren yaşanan dönemin ekolojik koşulları ve çevre ile ilişkisi incelenmektedir. Ayrıca emperyalizm ve çevre ilişkisi de ayrı bir başlık olarak ele alınmıştır. Çevre sorunlarının toplumsal gerçeklerle ilişkisini anlamak ve farklı bir bakış açısıyla değerlendirmek isteyenlerin bu kitabı okumalarını tavsiye ederiz.

  Yazar Hakkında
  John Bellamy Foster
  Amerikalı gazeteci, sosyolog, denemeci ve eko-sosyalisttir. Amerika Oregon Üniversitesi’nde sosyoloji profesörü olup Monthly Review ve Organizasyon ve Çevre adlı yayınların editörüdür. Genelde politik ekonomi üzerine çalışır.

  Kitabın tam ismi: Savunmasız Gezegen: Çevrenin Kısa Ekonomik Tarihi
  Yayınevi: Epos Yayınları

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu