YUKARI

Sürdürülebilirlik Kütüphanesi

Yazar: Dr. Ahmet Baytaş, Dr. Evrim Karaçetin | Eklenme Tarihi: 08 Ekim 2008

Türkiye’nin Kelebek Rehberi

 • Doğa Derneği, 390 farklı türle ‘kelebek cenneti’ olan Türkiye’nin kelebek rehberini yayımladı. 300’den fazla fotoğrafla birlikte her tür hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı Türkiye’nin Kelebek Rehberi’nde tehlike altında olan türlere de dikkat çekiliyor.

  Tek yaşadığı yer Türkiye olan kelebeklerden “Anadolu çok gözlüsü” Isparta, Konya, Adana, Bilecik ve Eskişehir’de görülüyor. “Çok gözlü Fatma” ile “çok gözlü buzul mavi” Van ve Hakkâri’de; “Koçak’ın esmer perisi” Artvin, Van, Hakkâri’de; “Çok gözlü Anadolu beyazı” Doğu Anadolu dışındaki bölgelerde; “yaz meleği” ise Gümüşhane, Adana ve Van arasında görülüyor.

  Öte yandan, endemik kelebek türlerinin önemli bir kısmının ise nesli tehlike altında. Bodrum’da yaşayan “Halikarnas esmeri” ile Malatya’da bulunan “Mezopotomya çok gözlüsü” nesli tehliken altındaki türlerden bazıları.

  Doğa Derneği, 390 farklı türle ‘kelebek cenneti’ olan Türkiye’nin kelebek rehberini yayımladı. 300’den fazla fotoğrafla birlikte her tür hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı Türkiye’nin Kelebek Rehberi’nde tehlike altında olan türlere de dikkat çekiliyor.

  Türkiye’nin Kelebek Rehberi kelebek uzmanı Dr. Ahmet Baytaş ile çevre bilimci Dr. Evrim Karaçetin tarafından hazırlandı. Farklı iklim kuşaklarının bir arada bulunması nedeni ile kelebek cenneti olan Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilen en kapsamlı çalışma olan Türkiye’nin Kelebek Rehberi, 22’si Türkiye’ye endemik (sadece Türkiye’de bulunan) olmak üzere 300’den fazla kelebek türü hakkında fotoğrafları ile birlikte detaylı bilgi veriyor.

  Türkiye'nin Kelebek Rehberi'ni kitapevlerinden ve Doğa Derneği Ofisleri'nden satın alabilirsiniz.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu