YUKARI

Sürdürülebilirlik Kütüphanesi

Yazar: David de Rothschild | Eklenme Tarihi: 22 Temmuz 2009

Dünya Önemlidir

 • Dünya Önemlidir öncelikle şekilsel olarak insanın dikkatini çeken bir kitap. Büyük boyu, kalın ama geri dönüşümlü kağıttan yapılmış kapağı, bol görselli, hareketli iç tasarımı insanda kitabı inceleme isteği uyandırıyor. İncelerken de bu kısma da bir göz atayım, şurayı da okuyayım derken uzun bir süre kitap elinizde takılıp kalabiliyorsunuz.

  Kitap kendini ‘çevreci bir ansiklopedi’ olarak tanımlıyor. Çöller, ormanlar, okyanuslar, dağlar, tatlı sular gibi tüm ‘biyomlar’da, yani yetişen bitkilere, sıcaklığa yağışa göre ayrılan belirgin yaşam alanlarında kısa ama zevkli keşif gezilerine çıkartıyor sizi; ama her zaman çevreci bir bakış açısını koruyarak. Dünya Önemlidir’de Dünyanın ekolojisine dair okuması ve anlaşılması kolay bir dille yazılmış öz bilgiler, somut veriler, özel hazırlanmış haritalar ve bol fotoğraf yer alıyor. Yazarlar, bizi tüm yaşam alanlarında gezdirirken iklim değişikliği, kirlilik gibi önemli çevre sorunlarının etkilerine, her biyomun ve bu biyomlarda yaşayan canlıların karşı karşıya bulundukları tehditlere değinmeden geçmiyorlar. Aynı zamanda bizlere de bu konularda neler yapabileceğimize dair basit öneriler getiriyorlar.

  Kitabın üretim sürecinde de çevreci bir anlayış hakim olmuş. Kitapta kullanılan kağıt FSC (Orman İdare Konseyi) sertifikalı yani kontrollü yetiştirilen ve kullanılan ormanlardan elde edilmiş. Mürekkepler bitkisel yani petrol ürünü değil ve kağıt ve enerji tasarrufu için şömiz kullanılmamış.

  Kitabın tam ismi: Dünya Önemlidir – bir ekoloji ansiklopedisi
  Danışman Editör: David de Rothschild
  Yayınevi: TUDEM, 2008

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu