YUKARI

Sürdürülebilirlik Kütüphanesi

Yazar: Mark Lynas | Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2013

Karbon Ayak İziniz

 • Dünyamızın karşı karşıya kaldığı en büyük sorunlardan biri olarak gösterilen Küresel Isınma konusunda kütüphanemizin olmazsa olmazı bir kitap, “Karbon Ayak İziniz”.

  Mark Lynas’ın kaleme aldığı kitap üç bölümden oluşuyor. İlk bölümde Sera etkisinin ne olduğu ve nedenleri açıklanıyor. Küresel ısınmayla ilgili bilgi veriliyor, fosil yakıtlar anlatılıyor ve karbon ayak izi kavramı açıklanıyor. Bu bölümün en dikkat çekici yanı, küresel ısınmayla ilgili sıkça duyduğumuz, bu kavramın bir “aldatmaca” olduğuna yönelik bazı iddiaları tek tek yanıtlaması.

  Kitabın ikinci bölümünde kendi karbon ayak izimizle ilgili bilgi ediniyoruz. Bu bölüm, pratik bir şablon olarak verilmiş; evsel karbon salımlarımız, araç karbon salımlarımız ve gıdamızın soframıza ulaşımı gibi kısımlarda kendi karbon izimizi takip etmemiz oldukça kolaylaşıyor. Bu bölümde her bir konuyla ilgili pratik çözüm önerileri bulmak da mümkün.

  Üçüncü bölüm Sürdürülebilirliğe ayrılmış ve kendi enerjimizi nasıl üretebileceğimizle ilgili bilgilere yer verilmiş. Evimizde elektrik üretimi, güneşten yararlanarak sıcak su üretimi, mikro rüzgar türbinleri gibi birçok konuda önerileri burada bulabiliyoruz.

  Kitabın öne çıkan çok önemli bir özelliği, kitaptaki bilgilerin Türkiye’ye uyarlanmış olması. Kitabın çevirmeni olan Neşet Kutluğ, çevirisinin yanı sıra, Türkiye’ye özgü bölümler eklemeyi ihmal etmemiş. Bu özelliğiyle, “Karbon Ayak İziniz” Türkiye’nin mevcut enerji, üretim ve tüketim altyapısıyla ilgili bir kaynak niteliğinde.

  Yayınevi: “Açık Radyo.” Kitapları

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu