YUKARI

Keşfet

Yazar: Seçil Oprak Akalan | Eklenme Tarihi: 06 Mayıs 2008

Olağandışı Yaşamlar

 • TÜBİTAK Yayınları’ndan çıkan “Olağandışı Yaşamlar” kitabını karıştırırken karıncalar ile ilgili bölüme takıldım kaldım. Bir anda çocukken karıncalara ne kadar hayran olduğumu hatırladım. Bu yüzden bu ay sizler için karıncaların ilginç özellikleriyle ilgili bazı bilgileri derledim.

  Malum önümüz yaz. Karıncaların, böceklerin hareketleneceği, kuş göçünün başlayacağı, kurumuş dalların yeşereceği, doğanın yeniden canlanacağı aylar yaklaşıyor. Belki hala bahar ve yaz aylarından söz etmek için erken olsa da sevgili karıncalardan bahsetmek için baharı beklemeye ne gerek var!

  Karıncalar yeryüzündeki en kalabalık canlı türlerinden biri. Biz insanlar toplumsal yaşamımızın kurallarını belirlemek için yüzyıllardır kafa yorarken bu minicik canlılar kendi toplumsal düzenlerini yüzyıllar öncesinden oluşturmuşlar bile.

  Karıncalar topluluklar halinde yaşarlar. Bahçede, sokakta, yuvalarına besin taşımak için çalışan karınca sürülerine rastlamayanımız yoktur herhalde. Karıncalar besinlerini üretip depolayan, yavrularına bakan, yuvalarını koruyan, toplumsal yaşamları olan canlılardır. Hatta terzilik yapıp, tarımla uğraşan karınca topluluklarının olduğu bile söylenir!

  Karıncaların ilginç davranış özellikleri saymakla bitmez, ancak bir tanesi var ki söylemeden edemeyeceğim: Karınca topluluklarında işçi karıncalar yuvadan çöpü alıp dışarıya taşımakla görevlidirler. Anlaşılan biz insanların karıncalardan öğreneceği çok şey var. Yakında karıncaların çöplerini ayrıştırdığını ve geri dönüşüm yaparak tekrar kullandıklarını da öğrenirsek hiç şaşırmayalım bence! Bakalım bilim adamları karınca uygarlığını araştırdıkça karşımıza daha ne ilginç bilgiler çıkacak?

  Ancak karıncalardan birçok konuda ders almamız gerekirken tam tersine, insanların karıncaların en büyük düşmanının olduğunu öğreniyoruz. Biz insanlar çeşitli şekillerde karıncaların yuvalarını ve yaşama ortamlarını yok ediyor, karıncalara böcek öldürücülerle zarar veriyoruz.

  Yaklaşan bahar ayları karıncaları gözlemlemek ve karınca uygarlığını keşfe çıkmak için güzel bir fırsat olabilir. Bundan sonra yuvalarına besin taşıyan karınca sürülerine daha dikkatle bakmanız ve karıncalar dünyasını araştırmanız dileği ile.