YUKARI

Keşfet

Yazar: Seçil Oprak Akalan | Eklenme Tarihi: 20 Mart 2008

Bir Demet Çiçek, Bir Tutam Çimen!

 • Bir demet çiçeğin anlamı nedir sizce? Anneler gününde anneye verilen bir hediye mi? Öğretmenler günü mü? Arkadaşlara yapılan geçmiş olsun ziyaretleri mi? Kendimizi arkadaşımıza affettirmenin bir yolu mu?

  Kırlarda koşuştururken burnumuza sızan mis kokuların kaynağı mı?
  Arıların konmak için yarıştıkları bitkiler mi?
  Bir ilacın hammaddesi mi?

  Kurak topraklardan kaya diplerine, kumullardan göl kenarlarına kadar, karda, dağda, ağaç gölgesinde yanı başımızda ya da çok uzağımızda yaşayan, bizim onları fark etmemizi ve hak ettikleri ölçüde tanımamızı bekleyen çiçeklerimiz, bitkilerimizdir onlar.

  Herkes için ayrı bir önemi olan bitkiler yüz yıllardır bizimle aynı toprakları yurt edinmişlerdir. Yaklaşık on bir bin bitki türüne sahip ülkemiz, toprakları her bahar ayrı renklere bürünen şanslı bir ülkedir.

  Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının ortasında bulunan ülkemizde pek çok iklim tipinin özelliklerini görebilirsiniz. Ülkemiz, ovalardan, irili ufaklı tepelere, engin dağlardan, kumullara, ormanlara, sulak alan kenarlarına kadar çeşit çeşit yaşama alanlarına kucak açmıştır. Böyle olunca da, her köşesinde farlı bir renk cümbüşüyle insanı kendine hayran bırakan binlerce çeşit bitkiye ev sahipliği yapabilmektedir. • Ne işe yarar peki bu bitkiler diye sorabilirsiniz. İşte bitkilerin bazı yararları:
  Örneğin, bazı bitkiler ilaç yapımında, bazı bitkiler de beslenme amaçlı kullanılır. Halı ve kilimlere renk veren doğal boyaların hazırlanmasından, Anadolu’da yüzyıllardır kullanılan sepetlere ve çeşit çeşit dokumalara kadar pek çok alanda kullanılan bitkiler vardır. Pek çok bitki de renkli hoş görünümleri nedeniyle şehirlerde park ve bahçeleri süsler.

  Ancak bu güzel bitkilerin çok önemli sorunlarla karşı karşıya. Bir yandan bu bitkilerin doğada yaşadıkları ortamlar biz insanlar tarafından hızla yok ediliyor, bir yandan da bu bitkiler doğadan bilinçsizce sökülüyor. Böyle olunca da bitkilerimizin hızla yok oluyor, ülkemizi süsleyen renkler her geçen gün biraz daha soluyor.

  Ülkemizde nesli tükenmekte olan çok önemli bitkilerin yaşadığı 144 tane Önemli Bitki Alanı (ÖBA) var. Mutlaka sizlerin de yaşadığı şehirlere yakın Önemli Bitki Alanları vardır.

  Doğal Hayatı Koruma Derneği, bitkilerin yaşatılması ve işte bu önemli alanların korunması için çalışan bir doğa koruma kuruluşudur. Siz de Doğal Hayatı Koruma Derneği’ni arayarak yaşadığınız yere en yakın Önemli Bitki Alanı’nın neresi olduğunu, bu alanda ne gibi güzellikler ve sorunlar olduğunu öğrenebilirsiniz. Baharda hangi bitkilerin çiçek açacağını öğrenip bu bitkileri görmeye gidebilirsiniz.

  Umarım tüm çocuklar kendi yörelerinin bitkilerini, çiçeklerini tanıyarak büyüme şansına sahip olurlar nesiller boyunca.

  Bir sonraki yazıda renk renk çiçek açan bitki alanlarından bilgiler vermek üzere bol çiçekli günler diliyorum hepinize