YUKARI

Sürdürülebilirlik Kütüphanesi

Yazar: Neriman Özhatay, Andy Byfield, Sema Atay | Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2007

Türkiye’nin 122 Önemli Bitki Alanı

  • Türkiye, sahip olduğu yaklaşık 11.000 türle bitki zenginliği açısından dünya ölçeğinde önemli bir ülke. Hatta ılıman kuşaktaki florası en zengin ülke olduğunu söylemek yalan olmayacaktır. Bununla birlikte yakın zamana kadar Türkiye’de bu konuda yayınlanmış kapsamlı ve ilgi çekici yayınlar yok denecek kadar azdı. Son yıllarda ise bu alandaki yayınlarda görünen artış gerçekten sevindirici.

    Türkiye’nin 122 Önemli Bitki Alanı da kesinlikle bu alanda son yıllarda yayınlanmış en kapsamlı ve nitelikli yayınlardan biri. Kitap Doğal Hayatı Koruma Derneği ve WWF Türkiye tarafından, Fauna & Flora International ve İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik Anabilimdalı’nın (ISTE) işbirliğiyle, çok sayıda bilim adamının katkılarıyla 10 yıldan fazla süren arazi çalışmalarının, bilimsel araştırmaların sonucunda ortaya çıktı. “Önemli Bitki Alanı” (ÖBA) kavramı çok kısaca botanik zenginlik açısından bilim adamları tarafından belirlenmiş uluslararası kriterleri karşılayan doğal alan olarak tanımlanabilir.

    Avrupa’da da bir ilk olan Türkiye’nin 122 Önemli Bitki Alanı kitabı, yaklaşık 400 renkli fotoğraf ve 122 harita ile birlikte, ÖBA kavramını, Türkiye sınırlarındaki botanik açıdan zengin alanları, bu alanların karşı karşıya kaldıkları tehditleri ve koruma önerilerini ele alıyor. Yazarlarının kelimeleriyle “Akademik çalışmalar ve doğa koruma deneyimlerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkan bu yayının en önemli amaçları arasında; Türkiye’nin olağanüstü zengin bitki varlığının farkına varılması, değerlendirilmesi ve bu zenginliğin korunması için harekete geçmek” yer alıyor.

    Türkiye doğasının korunmasında önemli taşlardan birini oluşturan bu yayını Doğal Hayatı Koruma Derneği ve WWF Türkiye ofislerinden ve kitapçılardan edinebilirsiniz.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu