YUKARI

Sürdürülebilirlik Kütüphanesi

Yazar: Fatih Orbay | Eklenme Tarihi: 06 Şubat 2008

Anadolu'nun Çiçekleri

  • Hep söylenir, Türkiye flora açısından çok zengin, 10.000 civarında bitki türüne sahip diye. Bu bitkilerin kimine belki birçok yerde rastlanır ama birçoğu da Türkiye’nin bin bir köşesine dağılmışlardır; sadece o köşelerde yaşarlar. Üstelik açan çiçeklerinin de ömürleri kısadır genelde, birkaç gün görünüp yok olurlar...

    Bizlerin birçoğuna doğada rastlamamız bu nedenlerden dolayı çok zordur. Ama aynı zamanda bu güzellikleri bizlere yüksek estetik değere sahip fotoğraflarla gösteren bir kitaba da Türkiye’de maalesef az rastlanır.

    İşte bu nedenle Anadolu’nun Çiçekleri Türkiye’de eşine az rastlanır türden bir kitap. Türkiye’nin sayılı doğa fotoğrafçılarından ve belgeselcilerinden biri olan Fatih Orbay’ın 20 yıldır yaz kış demeden Türkiye’yi köşe bucak gezerek inanılmaz titizlikle fotoğrafladığı çiçeklerin kitabı. Eşine az rastlanır çünkü her fotoğrafta çiçekleri klasik anlamda belgelemenin çok ötesine gidilmiş, her birine çarpıcı estetik değer katılmış. Çok net yakın plan çekimler çiçeklerde belki bugüne kadar fark etmediğimiz ayrıntıları yakalamamızı, sahip oldukları farklı bir derinliği görmemizi sağlıyor.

    Anadolu’nun Çiçekleri’nde yer alan 306 fotoğraf aslında Fatih Orbay’ın 15.000 dialık arşivinden özenle seçilmiş; fotoğrafların yanlarında çiçeklerle ilgili kısa tanıtıcı bilgiler verilmiş. TEFKEN Holding’in 50. yılı nedeniyle hazırlanana kitap şu an kitapçılarda da bulunabiliyor. Çiçeklerden ve fotoğraf sanatından haz duyan herkes bu kitabı görmeli.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu