YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 04 Haziran 2009

Türkiye'ye İklim Değişikliği Uyarısı

 • 03.06.2009 BBC Turkish

  Dünya Bankası'nca hazırlanan bir rapora göre, iklim değişikliğinin Türkiye'nin de dahil olduğu bölgedeki sonuçları beklenenden daha kötü olacak.
   
  Dünya Bankası, Almanya'nın Bonn kentinde 180'in üzerinde ülkenin katılımıyla, 1-12 Haziran tarihleri arasında düzenlenen, iklim değişimine ilişkin uluslararası bir antlaşmanın imzalanmasına yönelik çalışmaların yapıldığı toplantılara bir rapor sundu.

  5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesinde hazırlanan rapora göre, özellikle eski Doğu Bloku ülkelerinde geçmiş dönemde ve eski Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana geçen yıllarda çevre politikalarına önem verilmemesi nedeniyle, iklim değişiminin etkileri bölge ülkeleri açısından ağır olacak.

  ''Avrupa ve Orta Asya'da İklim Değişimine Uyum'' başlıklı raporun yazarı, belgeye ilişkin yaptığı basın açıklamasında, iklim değişiminin bu bölgeler için, daha önce tahmin edilenden daha kötü sonuçlarının olacağını söyledi.

  Rapora göre iklim değişiminin sonuçlarından olan deniz düzeyi yükselmesi, bölgenin dört ana havzası ile Rusya'nın Kuzey Buz Denizi kıyılarını etkileyecek.

  Rapora göre Türkiye'nin de içinde bulunduğu Adriyatik'in doğu kısmı ve Türkiye'nin Akdeniz Kıyıları havzası da olumsuz etkilenecek bölgelerden biri.

  Türkiye'nin Akdeniz kıyılarının kimi bölümleriyle, Hırvatistan ve Arnavutluk'un Adriyatik kıyılarının kimi bölümleri ''fırtına taşkınlarından, tuzlu deniz sularının yer altı sularına sızmasından'' etkilenecek.

  Raporda, deniz düzeyindeki yükselmenin Karadeniz'de Rusya, Ukrayna ve Gürcistan kıyılarını şimdiden etkilemeye başladığına dikkat çekildi.

  Kapalı bir su havzası olan Hazar Denizi'nin düzeyi de, buharlaşma nedeniyle, 21. yüzyıl sonunda bugünkü düzeyinin 6 metre altında olacak.

  Bu durum, denizdeki özgün balık stoklarını ve kıyı altyapısını olumsuz etkileyecek.

  Rapora göre eski Doğu Bloku ülkeleri ve Türkiye'deki ısınma da diğer bölgelere göre daha hızlı.

  Haberin sayfasına ulaşmak için tıklayın

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu