YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 08 Ekim 2014

Londra'nın telefon kulübeleri yeşillendi

 • Londra'nın simgelerinden kırmızı telefon kulübeleri, güneş enerjisiye çalışan yeşil şarj istasyonları haline geliyor. 

  Cep telefonlarının günlük hayatta vazgeçilmez hale gelmesiyle ankesörlü telefonların kullanımı azaldı fakat Londra'nın meşhur kırmızı telefon kulübeleri tasarım objesi olarak değerlerini korumaya devam etti.

  Bu tanıdık objeyi daha işlevsel hale getirmeye karar veren iki girişimci, kullanılmayan telefon kulübelerini cep telefonları için şarj istasyonu olarak yeniden tasarladı. "Solarbox" olarak adlandırılan kulübelerden ilki geçtiğimiz hafta Londra'da görücüye çıktı. Güneş enerjisiyle çalışan kulübe günde 100 mobil cihazı şarj edebiliyor.

  Yenilenebilir enerji kulübenin sadece çalışma şekline değil tasarımına da yansıdığı için yeni model Solarbox'lar yeşil renkte. Çatısındaki güneş panelinden enerji temin eden Solarbox, diğer masrafları için içerideki ekranına reklam alıyor. Böylece telefonlar ücretsiz şarj edilebiliyor. Londra'nın bulutlu havası düşünüldüğü için tasarıma enerji depolayan piller de eklenmiş.

  Düşük Karbon Girişimcisi yarışmasında 8.000 dolar kazanan Kirsty Kenney ve Harold Craston'ın tasarımı olan Solarbox, önümüzdeki günlerde beş kulübesini daha hizmete almayı hedefliyor. Londra'da 8.000 atıl telefon kulübesi olduğunu belirten 
  girişimcilerin icadı, "günün ortasında şarjı biten cep telefonu" sorununa ücretsiz ve yenilenebilir bir çözüm getiriyor.

  Haber hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu