YUKARI

TSKB'den Haberler

Eklenme Tarihi: 19 Aralık 2012

TSKB “Atıktan Enerji Üretimi” yatırımına kredi desteği verdi

 • Yenilenebilir kaynaklara dayalı enerji üretimi ve enerji verimliliği kapsamındaki projelerin desteklenmesinde öncü rol üstlenen TSKB, Eren Holding’in sahibi olduğu Modern Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından hayata geçirilecek atıktan enerji üretimi projesi için 12 milyon euro kredi ve 49 milyon euro ECA finansmanına aracılık ediyor.

  Türkiye’nin ilk özel kalkınma ve yatırım bankası TSKB ve ülkemizin en büyük özel sektör elektrik üreticilerinden biri olan Eren Grubu’nun bağlı ortaklığı Modern Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin, yine grup şirketlerinden Modern Karton A.Ş.’de üretim sürecinde oluşan atık kağıdın değerlendirilerek elektrik ve buhar enerjisi üretilmesine yönelik yatırımının finansmanı için 12 milyon euro nakit ve 49 milyon euro ECA kredisine aracılık edecek anlaşmaya imza attı.

  TSKB Genel Müdürü Fevzi Onat ve Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren’in katılımıyla TSKB Cennet Bahçesi’nde, 19 Aralık 2012 tarihinde imzalanan kredi anlaşmasına göre kredi TSKB’ye 7 yılda geri ödenecek.

  Modern Karton A.Ş.’nin üretiminde ana girdi olarak kullandığı hurda kağıdın arasına karışmış ve kağıt üretiminde istenmeyen her tür atığın ayıklanarak bir kazanda yakılması suretiyle elde edilecek ısının bir su devresini ısıtması ile elde edilecek basınçlı buharın bir buhar türbininde kullanılması sonucu elektrik ve buhar üretimi hedefleniyor.

  TSKB Genel Müdürü Fevzi Onat; imza töreninde yaptığı açıklamada, TSKB’nin sürdürülebilir bankacılık alanındaki öncülüğünün altını çizerek, “TSKB olarak yenilenebilir enerji alanında şimdiye kadar 6.2 milyar USD yatırım tutarına ve 3.460 MW kurulu güce sahip olacak, 97 adet enerji santral finanse ettik. Bu projelere tarafımızca taahhüt edilen kredi tutarı 1.8 milyar USD’dir. Finanse ettiğimiz 97 adet yenilenebilir enerji projesinin 2’si jeotermal, 5’i biomass gibi özgün projelerdir. Bugün portföyümüze kağıt atıklarını elektrik ve buhar enerjisine çeviren başka bir özgün proje daha ekliyor olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

 • Onat, “Modern Enerji’nin Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunacak ‘Atıktan Enerji Üretimi’ yatırımına sağladığımız krediyle ülkemizin alternatif enerji kaynaklarına getireceği katkıyı çok önemsiyor, bu projenin yakın gelecekte yenilenebilir enerji alanındaki yaratıcı projelerin sayıca artması için bir örnek teşkil edeceğine inanıyoruz” diyerek konuşmasına devam etti.

  Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren ise yaptığı konuşmada proje hakkında detaylı bilgiler vererek, “79 milyon euroluk yatırım kapsamında Tekirdağ Çorlu’da Modern Karton San. ve Tic. A.Ş. tesislerinin hemen yanında bulunan Modern Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tesislerinin bünyesinde kurulacak olan tesis, 93 MW termal gücünde atık yakabilecek şekilde ölçeklendirildi” dedi.

  Eren, “Modern Enerji Elektrik Üretim A.Ş. yatırım ile ilgili Almanya’dan gelecek tesis için anahtar teslim Outotec GmbH firması ile anlaşma yapıldı. Hermes aracılığı ile sağlanan 8 yıl vadeli krediye Bayern LB aracılığı ve TSKB Garanti Mektubu karşılığında yaklaşık 49 milyon euro ECA kredisi sağlanacak olup, proje için ayrıca 12 milyon euro tutarında 7 yıl vadeli kredi tesis edilecek” diyerek konuşmasına devam etti.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu