YUKARI

Kitap Kurdu

Eklenme Tarihi: 15 Eylül 2009

Bilim Canavarı - Yerkürenin Tarihi

 • Çocuklar, üzerinde yaşadığımız ve milyonlarca yılda oluşmuş, halen de hareket halinde olan yerkürenin içinde barındırdığı sırları bilmek, anlamak isterseniz bu kitap tam size göre.

  Yerkürenin üzerinde yaşadığımız kabuğu esasında toplam boyutuna göre o kadar ince ki. Bu durum kitapta şöyle örneklenmiş: yerküremizi bir futbol topu olarak düşünürsek, bizim gördüğümüz, üstüne bastığımız kabuk ancak bir topa yapıştırılmış bir posta pulu kalınlığında.

  Peki bu posta pulunun altında neler var? Kabuktan dünyanın merkezine kaç kilometre gidiyor? Peki sizce yerkürenin merkezi kaç derece? İşte Yerkürenin Tarihi bu sorulara kısa ve öz yanıtlar veriyor. Tabi güzel renkli resimlerle birlikte.

  Örneğin dışarıdan masum dağlar olarak görülen volkanlar ya da kimi zaman derinliği dünyanın zirvesi Everest Tepesi’nden de fazla olan okyanus çukurları. Kimi zaman yüzlerce hatta binlerce kilometre giden mağaralar, depremlere neden olan faylar...

  Tüm bunlar nasıl oluştu ve bu yerkürenin altındaki sistem nasıl işliyor? Yerkürenin Tarihi'nde hiç sıkıcı olmadan bu konularda bilimsel açıklamalar veriliyor. Ayrıca kitapta resimlerle bu oluşumların hem dışarıdan görünüşü hem de iç kısımlarındaki ayrıntılar gösteriliyor. İyi okumalar dileriz!

  Yazan: Julia Bruce Resimleyenler: Gary Hincks ve Nicki Palin
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları