YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Eklenme Tarihi: 28 Ağustos 2015

Zamana karşı yarışan teknolojiyle israf azalabilir

 • Son tüketim tarihi yaklaşan bir ürünü daha ucuza sunarak israfın önüne geçebilir miyiz? Amerika’da kullanılmaya başlanan yeni bir uygulama, marketlerdeki ürün fiyatlarını son tüketim tarihlerine göre güncelleyerek israfın azaltılmasını hedefliyor.

  Dünya nüfusu hızla artarken, gıda paylaşımı konusundaki dengesizlik büyük bir açmaz olarak öne çıkıyor. Bir yanda, sanayileşmiş bölgelerde toplam gıdanın yaklaşık yarısının çöpe gittiği gerçeği dururken, diğer yanda Dünya Gıda Programı, israf edilen gıda miktarının yarıya inmesi halinde, dünyada yetersiz beslenen insan kalmayacağını belirtiyor.

  Son dönemde hem devletler hem de perakendeciler gıda israfının azaltılması konusunda farklı çalışmalara imza atıyor. Örneğin İngiltere’den iki büyük perakendeci satıştan kaldırılan gıdaları yardım kuruluşlarıyla paylaşma konusunda pilot uygulamalar başlattı. Fransa’da ise birkaç ay önce hayata geçen yasayla, büyük süpermarketlerin yiyecekleri çöpe atması yasaklanırken, satılamayan fakat yenilebilir durumdaki yiyeceklerin öncelikli olarak hayır kurumlarına verilmesi, daha kötü durumda olanlarınsa hayvan yemi veya gübre yapılmak üzere çiftçilere dağıtılması zorunlu hale getirildi.

  Tabii ki gıda israfını önlemek konusunda perakendecileri motive etmenin tek yolu kanuni düzenlemeler veya sosyal sorumluluk projeleri değil. Teknolojik araçlar da kaynak israfı ve karlılık vurgusuyla perakendeciler için iyi bir fırsat yaratabiliyor. 

  Bu teknolojik araçlardan BuyMeBy, son tüketim tarihi yaklaşan ürünlerin daha uygun fiyatla satılmasını sağlamayı hedefliyor. Mağaza stoklarını inceleyen yazılım, son tüketim tarihine göre kademeli bir indirime gidiyor ve güncel fiyatları mobil uygulama aracılığıyla tüketicilerle paylaşıyor. Son tüketim tarihi yaklaşan ürünler, daha ucuza satıldığı için tüketiciden rağbet görüyor. Böylece hem israf önlenmiş oluyor hem de tüketiciler tasarruf ediyor.

  BuyMeBy şu anda pilot olarak Amerika’da kullanılıyor. Programın geliştiricleri, stok yönetim programlarının son tüketim tarihlerini içermemesi veya uygulamanın bu programlara erişimindeki engelleri aşarak ürünlerini yaygınlaştırmayı hedefliyor. Programın veya benzerlerinin tüm dünyada yaygınlaşması verimlilik açısından büyük bir potansiyel vaat ediyor. 

  Uygulama hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu