YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Yazar: Editör | Eklenme Tarihi: 11 Mayıs 2014

10 dakikada şarj olan İsveçli feribot

 • Stockholm’de kullanılan 100 yolcu kapasiteli elektrikli Movitz feribotu, sadece 10 dakikada şarj oluyor.

  Manzarası bol, karbon ayak izi az deniz ulaşımı, çevre dostu ulaşım yöntemlerinde üst sıralarda yer alıyor. Yakıt yerine elektrik kullanan deniz araçlarıysa, yeşil ulaşım yarışında daha da öne çıkıyor. Eski tip feribotların elektrikle çalışacak şekilde yenilenmesi de bu konuda atılan önemli adımlardan.
   
  İsveç de bu yaz böyle bir adım atmayı planlıyor. 100 yolcu kapasiteli Movitz feribotu, elektrikle çalışacak şekilde yenilenecek. Movitz’in 335 beygirgücündeki dizel motoru, iki adet 125 kilowatt’lık elektrikli motorla değiştirilecek. 

  Stockholm Yeşil Şehir Feribotları bünyesinde çalışacak Movitz’in öne çıkan yönüyse, hızla şarj olması. Sadece 10 dakikada şarj olan feribot, 9 deniz mili hızla 1 saat gidebilecek. 1 saatlik seferinin ardından iskeleye yanaşan Movitz’in 10 dakikalık şarj işlemi esnasında yolcuların feribottan çıkışı ve yeni yolcuların feribota binişi yapılacak. Böylece Movitz hiç vakit kaybetmeden seferlerine devam edecek.

  İsveç Enerji Ajansı’nın desteklediği sistem, konu hakkında uzman bir denizaltı mühendisi tarafından kurulan Echandia Marine tarafından tasarlandı. Echandia, bu dönüşümün karbon emisyonunda 130 tonluk azalmaya ve işletme maliyetlerinde %30’luk tasarrufa yol açacağını belirtiyor.

  14 ada üzerine kurulu Stockholm’de deniz ulaşımının hayati önemi var. Bu nedenle Movitz gibi sessiz ve düşük karbon emisyonlu çevre dostu çözümlerin hızla artması bekleniyor. 

  Biz de özellikle İstanbul’da deniz ulaşımının daha etkin şekilde kullanılmasını ve güzel vapurlarımızın karbon ayakizlerinin daha da azalmasını diliyoruz.

  Movitz hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu