YUKARI

Haberler

 • Tavuk yeminde kanserojen madde

  Devamını oku

 • Türkiye su ürünleri stoğunu bilmiyor

  Devamını oku

 • "Oyunların da nesli tükeniyor"

  Devamını oku

 • 81 ile 81 tabiat parkı

  31 Aralık 2010 Cumhuriyet

  Kahramanmaraş'taki Kapıçam ve Yavşan Yaylası tabiat parkları doğal yaşamın zenginliklerini barındırıyor.

  Çevre ve Orman Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ''81 İle 81 Tabiat Parkı Projesi'' kapsamında 179 hektar alana sahip olan mesire yerinin, Kahramanmaraş Kapıçam Tabiat Parkı'na dönüştürüldüğü ve şubatta Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla hizmete açıldığı anımsatıldı.

  İki ayrı bölgeye ayrılan Kapıçam Tabiat Parkı'nın, kızılçam ve fıstık çamının yayılış gösterdiği, herhangi bir kullanımı barındırmayan ormanlık alanların ve botanik bahçesini oluşturan yüzde 63'lük kısmın sınırlı kullanım alanı olduğu ifade edilen açıklamada, tabiat parkının yüzde 37'sinin kamp ve günübirlik kullanım alanı, Kınalı Keklik Üretme İstasyonu olarak belirlendiği kaydedildi.

  Kahramanmaraş il sınırları içerisinde oluşturulan bir diğer tabiat parkının ise Yavşan Yaylası Tabiat Parkı olduğu dile getirilen açıklamada, tabiat parkının Kahramanmaraş il merkezine 36 kilometre mesafede ve 359 hektar alana sahip olduğu bildirildi. Bölgede 67 familya ve 287 cinse dağılmış 529 bitki türü ve alt tür seviyesinde takson tespit edildiği, 529 taksonun 65'inin endemik olduğu, tavşan, sincap, tilki, şahin, atmaca, karga, bülbül, incir kuşu, kaya bülbülü ve kekliğin bu alanda yayılış gösteren önemli fauna türleri olduğu anlatıldı.

  Sedir ağaçlarının bulunduğu bölgede mevsimsel olarak geleneksel yaylacılık faaliyetleri yapıldığıifade edildi. Yavşan Yaylası'nda da Türkiye'de tabii olarak yayılış gösteren ağaç türlerinden ''Toros Göknarı Abies cilici'' ile dünya üzerindeki yayılışı çok daralan ''Cedrus libani'' ile 750 yaşlı sedir bulunduğu bildirildi. Açıklamada, vatandaşların günlük hayatın stresinden uzaklaşmaları ve rahatça yürüyüşlerini yaparak tabiatla iç içe zaman geçirmeleri için oluşturulan tabiat parklarının cazibe merkezi haline getirildiği dile getirildi.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız

  Devamını oku

 • Tarihi yarımada yayalaştırıldı

  Devamını oku

 • Küresel ısınmanın silahı: Keçi

  Devamını oku

 • "Kardak için önlem alınmalı"

  Devamını oku



Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu